گفتگوهای جنسی قبل از ازدواج

چرا باید درباره مسائل جنسی صحبت کنیم؟

اگر از دختر و پسری که حتی تاریخ ازدواجشان را تعیین کرده‌اند سوال شود: «آیا راجع به مسایل زناشویی با همدیگر صحبت کرده‌اید یا نه؟» در بیشتر موارد می‌گویند: «نه، ما فکر نمی‌کردیم این موضوع مهم باشد» یا می‌گویند: «ما این جور صحبت‌ها را به بعد از ازدواجموکول کرده‌ایم، به‌دلیل اینکه بعد راحت‌تر می‌توانیم در مورد آن صحبت کنیم.»


چنین زوج‌هایی نمی‌دانند اینگونه صحبت‌ها به قبل از تصمیم‌گیری نهایی برای ازدواج مربوط است، نه بعد از ازدواج. آیا شما هم معتقدید گفت‌وگو راجع به مسایل زناشویی باید به بعد از ازدواج موکول شود؟ آیا بعد از ازدواج برای اینگونه صحبت‌ها دیر نیست؟ اگر بعد از ازدواج همسران متوجه شدند که با یکدیگر در این‌باره توافق ندارند، راه‌حل چیست؟ آیا می‌توانند به‌راحتی در ازدواج خود تجدیدنظر کنند؟


کی صحبت کنیم؟

رابطه بین زن و شوهر، با سایر رابطه‌های اجتماعی، دوستی و خانوادگی متفاوت است. این رابطه ۴ اصل دارد و وجود مشکلات جدی در هر کدام از این اصول، موثرنبودن تلاش‌های زوج در حل این مشکلات و ناامیدی یا دست از تلاش برداشتن، می‌تواند خطر جدی برای سلامت و آینده رابطه باشد. پایه‌های اصلی رابطه زناشویی عبارت است از: چارچوب (ویژگی‌ها و شرایط مشابه)، علاقه و رابطه عاطفی، داشتن رابطه زناشویی رضایت‌بخش و تعهد و احساس مسوولیت نسبت به یکدیگر.

 در دین و فرهنگ‌ ما و بسیاری از فرهنگ‌ها، برقراری رابطه زناشویی قبل از ازدواج، مشروع و پذیرفته نیست. اما برخی می‌پرسند که:


 آیابدون داشتن چنین تجربه‌ای می‌توان در این حیطه، اطلاعاتی راجع به خودشان و طرف مقابل به‌دست آورد؟

پاسخ این است که قبل از ازدواج لازم است دختران و پسران از طریق مطالعه و گفت‌وگو با افراد واجد صلاحیت، آموزش‌هایی را در مورد رابطه زناشویی ببینند و تا حدودی به ارزیابی نگرش، انتظارها و تمایل خود نسبت به این رابطه بپردازند. در این گفت‌وگوها نکته‌هایی مطرح می‌شود که همسران از طریق آن می‌توانند اطلاعات بیشتری در مورد رابطه زناشویی بعد از ازدواجشان به‌دست آورند.

 زمانی که همسران آینده، در مورد بیشتر معیارهای خود، با طرف مقابل به توافق رسیدند، لازم است خجالت را کنار بگذارند و گفتگو‌هایی را با حفظ چارچوب‌های اخلاقی به این مساله اختصاص دهند.

 با توجه به اینکه گفت‌وگو درباره این موضوع آسان نیست یا ممکن است شناخت کافی نسبت به تمایل مزاجی خود نداشته باشند، بهتر است برای این کار از مشاوران خانواده کمک بگیرند و در خصوص این مسایل با هم صحبت کنند.

 میزان اشتیاق و تمایل هر فرد به رابطه زناشویی متفاوت است. بعضی افراد اشتیاق بیشتر و بعضی‌ها اشتیاق کمتری برای این رابطه دارند. تمایل به رابطه زناشویی در افراد از روزی چند بار تا سالی یکبار متفاوت است. تفاوت افراد در میزان اشتیاق جنسی هم به دلیل تفاوت‌های جسمی یا هورمونی و هم به علت خصایص روانی افراد است. حال تصور کنید که تمایل جنسی زن یا مرد بسیار بالا و تمایل طرف مقابلش بسیار کم باشد. قطعا این تفاوت، رضایت و سلامت زناشویی چنین زوجی را به خطر می‌اندازد. بنابراین باید انتظارها و سلیقه‌های جنسی خود را با همسر آینده‌تان در میان بگذارید.


بعد از ازدواج

درست است که رابطه زناشویی طبیعی و معمول در همه انسان‌ها تقریبا به یک شکل انجام می‌گیرد اما هر فرد انتظارها و سلیقه‌های خاصی دارد. بنابراین بیشتر از گذشته، لازم است زوج‌ها راجع به این رفتار با همدیگر تعامل و گفت‌وگو داشته باشند. مهم این است که زن و شوهر در این انتظارات، توافق داشته باشند. خیلی از همسران به دلیل سلیقه‌های جنسی متفاوت و متضاد، دچار تعارض می‌شوند و تجربه نشان داده است که هرچند این انتظارات تا حدودی قابل اصلاح و تغییر است اما به‌طور کامل تغییر نمی‌کند و زن یا شوهری که انتظاراتش در روابط زناشویی برآورده نشود، ممکن است احساس سرخوردگی کند.

 این سرخوردگی نیز احتمالا زمینه‌ساز سردی رابطه یا خطا‌های اخلاقی دیگر خواهد شد. علاوه بر اینها،‌ زن و شوهر باید بعد از ازدواج در مورد حاشیه‌های روابط زناشویی با همدیگر به توافق برسند. منظور از حاشیه روابط، نظر افراد راجع به عوامل زمینه‌ساز مطلوب برای شروع و ادامه رابطه است؛ مانند چگونگی گفت‌وگو‌های عاطفی، نوازش و لمس قبل از رابطه، محل و فضای مطلوب برای برقراری رابطه و… یکی دیگر از مسایل و مشکلات نادیده‌گرفتن بعضی از تعهدات اخلاقی عاطفی و جنسی در زندگی زناشویی، از سوی یک یا هر دو است که می‌تواند باعث بروز اختلاف‌های شدید و بحران‌های غیرقابل جبران در زندگی مشترک بشود. قبل از ازدواج، لازم است که همسران از عقاید مربوط به تعهدات جنسی و اخلاقی همدیگر مطلع شوند.

سوالات کاربران درباره این مطلب را بخوانید

سوال: سلام من دقیقأ نمیدونم چه زمانی باید راجع به مسائل جنسی با نامزدم صحبت کنم؟

 

پاسخ : خب اگه دوره نامزد شما وارد مرحله رسمی شده میتونید در این مورد با هم صحبت کنید و یا حتی با مشاوره حضوری از سرد بودن و گرم بودن مزاج خودتون و هماهنگی در این مورد باخبر بشید …ولی یک نامزد و خواستگار خوب باید حریم و حرمت در رفتار و گفتارو در این مراحل رعایت کنه 


سوال: اگه پسر خجالتی باشه و روش نشه در رابطه با این موضوع صحبت کنه اشکال نداره دختر پیش قدم بشه؟


پاسخ: خب خجالتی بودن یکی از بیماری های روانی به حساب میاد و فرد باید دراین مورد با کمک مشاوره این مشکل رو درمان کنه …. و گرنه دلیلی برای خجالتی بودن در یک رابطه زناشویی و خانوادگی وجود نداره


سوال: سلام من پسرم و به نظرم اگه دختر این مسایل رو شروع کنه اصلا اشکال نداره شاید پسر روش نشد بگه اتفاقا من اگه همسر ایندم اینکار رو بکنه خوشحال میشم چون زن و شوهر مثل دوتا دوستن باید با هم راحت باشند فقط توهین نکنند


پاسخ: خب در زندگی های عاطفی و بسیار با تفاهم بین مطرح کردن از طرف زن و مرد هیچ مشکلی نیست واتفاقا” میتونه بسیار جذاب باشه و روند رابطه رو از تکراری شدن خارج کنه


سوال: دختری ۲۳ ساله ام با پسری در مراسم خواستگاری آشنا شدم که تا کنون روی مضوعات خانواده- فرهنگ- اولویت بندی های زندگی- اقتصاد- اعتقادات به توافق نسبی رسیدیم از آنجا که تصمیم دارم بدون رابطه جنسی ازدواج کنم ..ولی نمیدونم چطور باید این موضوع رو مطرح کنم؟


 

پاسخ: دوست عزیز رابطه جنسی در تداوم نسل انسان و قوی کردن رابطه زناشویی بسیار مهمه … این حس با کاهش فشارهای روحی ناشی از شهوت میتونه هر دو طرف رو در بستری مناسب و بدون آلودگی جسمی و روحی به ارامش برسونه …اگه واقعا” در این مورد حسی وجود نداره باید از نظر جسمی و روانشناختی بررسی بشه …چون هیچ انسانی نباید چنین رفتاری رو داشته باشه … چون این یک حس طبیعیه 


/ 0 نظر / 32 بازدید